prof. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
– prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM v Martine
– prodekan pre rozvoj JLF UK v Martine
– krajský odborník v odbore Gynekológia a pôrodníctvo, Žilinský kraj
Prof. MUDr. Kamil Biringer, PhD. sa narodil v Levoči, kde navštevoval Gymnázium J.F.Rimavského. V roku 2003 absolvoval Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine s
vyznamenaním. Špecializáciu v odbore Gynekológia a pôrodníctvo absolvoval na JLF UK v Martine v roku 2009, špecializáciu v odbore Ultrazvuk v gynekológii a pôrodníctve na JLF UK v Martine v r. 2013. V roku 2009 obhájil na JLF UK v Martine doktorandskú dizertačnú prácu v študijnom odbore gynekológia a pôrodníctvo na tému „Súčasné možnosti diagnostiky ohrozenia plodu počas tehotnosti a pôrodu“ a získal titul Philosophiae doctor.
V roku 2011 na Jesseniovej LF UK v Martine obhájil habilitačnú prácu na tému „Fetálna hypoxia“ a bol vymenovaný za docenta v odbore gynekológia a pôrodníctvo.
V roku 2024 bol prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou vymenovaný za univerzitného profesora v odbore gynekológia a pôrodníctvo.
Ako študent pregraduálneho štúdia všeobecného lekárstva absolvoval zahraničné pobyty na Chirurgickej klinike Univerzitnej nemocnice v Alexandrii, Egypt a na II. Gynekologicko-pôrodníckej klinike Semmelweissovej univerzity v Budapešti, Maďarsko. Počas pregraduálneho štúdia taktiež získal cenu dekana Jesseniovej LF v Martine a cenu rektora Univerzity Komenského v Bratislave. Zároveň bol niekoľkonásobným úspešným riešiteľom študentskej vedeckej a odbornej činnosti v odboroch patologická fyziológia a gynekológia a pôrodníctvo, kde získal popredné umiestnenia s následnou zahraničnou reprezentáciou JLF UK. Po ukončení štúdia na Jesseniovej LF UK v Martine nastúpil v roku 2003 na miesto odborného asistenta na Gynekologicko-pôrodníckej klinike JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine.
Počas pôsobenia na Gynekologicko-pôrodníckej klinike JLF UK v Martine absolvoval
študijné pobyty na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Lunde, Švédsko, kde pod vedením prof. Karla Maršalu, PhD. skúmal možnosti monitorovania fetálnej teploty a stavu oxygenácie plodu in utero počas pôrodu a bol tiež súčasťou výskumného tímu animálneho modelu monitorovania fetálnej termoregulácie u plodov oviec počas pôrodu cisárskym rezom. Počas študijného pobytu na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Malmő, Švédsko sa pod vedením prof. Pera Olofssona, PhD. venoval fetálnej dopplersonografii. Tieto pobyty zásadným spôsobom ovplyvnili jeho formovanie v smere materno-fetálnej medicíny najmä z pohľadu intrauterinného ohrozenia plodu a monitorovania jeho stavu vrátane kardiotokografie, fetálnej pulznej oxymetrie, analýzy ST segmentu fetálneho
echokardiogramu, či experimentálneho využitia miniinvazívneho monitorovania fetálnej teploty počas pôrodu.
Následnými študijnými pobytmi a vzdelávaním si rozširoval vedomosti a schopnosti v oblasti urogynekológie s využitím syntetických implantačných systémov pri defektoch panvového dna u žien (Praha, Nový Jičín, Kodaň), v gynekologickej endoskopii (Onkologické centrum Fiorentino, Florencia, Taliansko), fetálnej sonografii a echokardiografii (Olomouc), či onkologickej gynekológii (Gyn.-pôr. klinika 1. LF Karlovej univerzity, Praha).
Prof. Biringer pôsobil v r. 2012-2019 ako zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK v Martine pre pedagogiku a v r. 2017-2019 aj ako zástupca prednostu pre liečebno-preventívnu starostlivosť na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Univerzitnej nemocnice Martin. Od roku 2019 vedie uvedené pracovisko vo funkcii prednostu kliniky –aktuálne v druhom funkčnom období.
Okrem výskumu a klinickej praxe v oblasti materno-fetálnej medicíny sa podieľa aj na vedecko-výskumných projektoch a činnosti v oblasti onkologickej gynekológie a mamológie z pohľadu základného výskumu zameraného na procesy karcinogenézy v spolupráci s domácimi (napr. Martinské centrum pre biomedicínu - Biomed Martin, Anima Group, s.r.o. Žilina, Biomedicínske centrum SAV Bratislava, Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline) a zahraničnými inštitúciami (napr. Klinik für Strahlentherapie und Radioonkologie, Universitätsklinikum Bonn, Nemecko, Department of Physiology and Biophysics, Doha, Katar).
Prof. Biringer je členom redakčnej rady časopisu Slovenská gynekológia a pôrodníctvo, členom Slovenskej gynekologicko – pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti, v r. 2018-2022 bol členom Výboru Slovenskej gynekologicko – pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti, je členom Európskej spoločnosti gynekologickej onkológie (ESGO – European Society of Gyneacological Oncology) a taktiež bol viacnásobným členom Akademického senátu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.
Od júla 2023 je prodekanom pre rozvoj Jesseniovej LF UK v Martine.
Prehľad pedagogickej činnosti:
Prof. MUDr. Kamil Biringer, PhD. od ukončenia pregraduálneho štúdia pôsobí na
Gynekologicko-pôrodníckej klinike Jesseniovej lekárskej fakulty, kde začal na pozícii odborného asistenta, od r. 2011 na pozícii docenta a od r. 2024 vo funkcii univerzitného profesora. Počas celého doterajšieho obdobia je aktívnym pedagógom vedúcim a garantujúcim pregraduálne vzdelávanie v slovenskom a anglickom jazyku v študijných odboroch: Všeobecné lekárstvo (predmety: Gynekológia a pôrodníctvo 1, 2 a 3 a Letná prax z gynekológie a pôrodníctva), Pôrodná asistencia - bakalárske štúdium (predmety: Gynekológia 1 a 2, Pôrodníctvo 1, 2 a 3), Pôrodná asistencia - magisterské štúdium (predmety: Manažment prenatálnej starostlivosti, Manažment postnatálnej starostlivosti,
Prenatálna diagnostika), Zubné lekárstvo (predmet: Gynekológia a pôrodníctvo). Je členom a predsedom skúšobných komisií štátnych skúšok v študijných odboroch Všeobecné lekárstvo vo vyučovacom jazyku slovenskom a anglickom, Pôrodná asistencia – bakalárske štúdium vo vyučovacom jazyku slovenskom, Pôrodná asistencia – magisterské štúdium vo vyučovacom jazyku slovenskom.
V rámci postgraduálneho doktorandského štúdia je školiteľom v akreditovanom študijnom programe Gynekológia a pôrodníctvo. Od r. 2022 je zároveň garantom tohto typu postgraduálneho štúdia na Jesseniovej LF UK v Martine.
Prof. Biringer je taktiež odborným garantom a predsedom skúšobných komisií
špecializačného štúdia v povolaní lekár v odboroch Gynekológia a pôrodníctvo a Ultrazvuk v gynekológii a pôrodníctve. Je tiež vyučujúcim a členom skúšobnej komisie špecializačného štúdia v povolaní lekár v odbore Mamológia a vyučujúcim a členom skúšobnej komisie certifikačného študijného programu v povolaní lekár - Mamodiagnostika v gynekológii a garantom certifikačného študijného programu v povolaní lekár - Expertná kolposkopia. Je členom skúšobnej komisie rigorózneho konania v odbore pôrodná asistencia.
Prof. Biringer bol školiteľom 22 diplomových, 3 dizertačných a 1 rigoróznej práce,
oponentom 19 diplomových, 5 dizertačných a 2 habilitačných prác. Je autorom
a spoluautorom dvoch vysokoškolských učebníc, dvoch kapitol vysokoškolskej učebnice. Je spoluautorom 2 učebných pomôcok.
Prof. Biringer sa venuje aj študentskej vedeckej a odbornej činnosti z odboru gynekológia a pôrodníctvo ako školiteľ, pričom 2 práce získali 2. a 3. miesto na fakultnej konferencii ŠVOČ na JLF UK v Martine.
Vedecko-odborná a publikačná činnosť:
Prof. MUDr. Kamil Biringer, PhD. je od začiatku svojho profesionálneho pôsobenia
publikačne a prednáškovo činný doma i v zahraničí, o čom svedčí jeho publikačný výstup.
Aktuálne spolupracuje s Martinským centrom pre biomedicínu - Biomed Martin, Anima Group, s.r.o., Žilina, Biomedicínskym centrom SAV Bratislava, Centrom spoločenských a psychologických vied SAV, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinskou univerzitou v Žiline a Klinik für Strahlentherapie und Radioonkologie, Universitätsklinikum Bonn, Nemecko najmä v oblasti výskumu mamárnej karcinogenézy.
Aktívne sa podieľa na uvedení novej liečebnej modality – robotickej chirurgie v gynekológii – v Univerzitnej nemocnici Martin.
Spoluriešiteľ vedeckých projektov:
Prof. Biringer je riešiteľom a spoluriešiteľom viacerých vedeckých projektov a grantov (celkovo 23) s následnými úspešne publikovanými vedeckými výstupmi v odbornej literatúre:
ZODPOVEDNÝ RIEŠITEĽ:
A) Agentúra na podporu vedy a techniky:
APVV-0315-11 „Nové metódy analýzy variability srdcovej frekvencie plodu.“
Zodpovedný riešiteľ: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Doba riešenia: 1.7.2012 - 31.12.2015
B) Vedecká grantová agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied:
1/0283/12 „Genomika a genetický polymorfizmus v etiopatogenéze močovej inkontinencie a defektov panvového dna u žien.“
Zodpovedný riešiteľ: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Doba riešenia: 2012-2014
C) Iné projekty a granty:
313011V446 „Integratívna stratégia v rozvoji personalizovanej medicíny vybraných
zhubných nádorových ochorení a jej vplyv na kvalitu života.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., prof. RNDr. Erika Halašová, PhD., doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Partneri projektu: Vedecký park UK, Anima Group, s.r.o., BIOHEM, spol. s.r.o.,
Biomedicínske centrum SAV, Centrum spoločenských a psychologických vied SAV,
IPESOFT spol. s.r.o., Lambda Life a.s., MABPRO, a.s., Martinské bioptické centrum, s.r.o., UPJŠ v Košiciach, ŽU v Žilina
Doba riešenia: 1.9.2019-30.6.2023
313011AUA5 „Nové možnosti manažmentu závažných ochorení v liečebno-preventívnej starostlivosti s ohľadom na bezpečnosť zdravotníckych profesionálov.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Švihra, PhD., doc. MUDr. Ján Ľupták, PhD., doc. MUDr. Juraj Miklušica, PhD., doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD., prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., doc. MUDr. Kamil Zeleňák, PhD.
Doba riešenia: 1.11.2020 - 30.6.2023
SPOLURIEŠITEĽ:
A) Agentúra na podporu vedy a techniky:
APVT-20-033104 „Súčasné možnosti a optimalizácia postupov v detekcii ohrozenia plodu hypoxiou počas tehotnosti a pôrodu.“
Zodpovedný riešiteľ: doc. MUDr. Karol Dókuš, PhD.
Doba riešenia: 2004-2008
APVV-16-0021 „Úloha mikroRNA v karcinóme prsníka: biologický význam, cielené
molekuly a signálne dráhy.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Pavol Žúbor, DrSc.
Doba riešenia: 1.7.2017 - 30.6.2021
B) Vedecká grantová agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu
Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied:
1/1188/04 „Kontraktilita hladkého svalu vajíčkovodu a možnosti jej farmakologického ovplyvnenia.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Jozef Višňovský, CSc.
Doba riešenia: 2004-2006
1/3374/06 „Význam stanovenia expresie streoidných receptorov a génu mRNA aromatázy a určenia zmeny estrogénového metabolizmu kódovaného génom CYP19 u endometriózy.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2006-2008
1/3384/06 „Niektoré genetické polymorfizmy vazoaktívnych génov v etiopatogenéze preeklampsie a akcelerovanej hypertenzie v tehotnosti.“
Zodpovedný riešiteľ: MUDr. Imrich Žigo, CSc.
Doba riešenia: 2006-2008
1/3379/06 „Vyšetrenie génovo determinovaného HER-2 stavu v manažmente prevencie, diagnostiky a liečby invazívneho karcinómu mliečnej žľazy u žien.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Pavol Žúbor, PhD.
Doba riešenia: 2006-2008
1/4247/07 „Výživa matiek vo vzťahu k výskytu vybraných mykotoxínov v materskom mlieku a ich vplyv na klinické parametre novorodencov a dojčiat.“
Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Aurel Dostál, PhD.
Doba riešenia: 2007-2009
1/0077/08 „Včasná predikcia vzniku preeklampsie pomocou markerov endotelovej
dysfunkcie a dopplersonografických zmien uteroplacentovej a fetálnej cirkulácie.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2008-2010
1/0069/09 „Skorá detekcia vzniku invazívneho karcinómu prsníka pomocou markerov bunkovej proliferácie, tkanivovej apoptózy a hypoxického poškodenia.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Pavol Žúbor, DrSc.
Doba riešenia: 2009-2011
1/0102/15 „MiRNA-asociované génové polymorfizmy a voľná cirkulujúca miRNA v
patogenéze preeklampsie ako potenciálne neinvazívne biomarkery.“
Zodpovedná riešiteľka: doc. RNDr. Zora Lasabová, PhD.
Doba riešenia: 2015-2017
1/0549/19 „Využitie výsledkov analýzy DNA a detekcie mikroRNA v primárnej a
sekundárnej profylaxii tromboembolických komplikácií u pacientov so syndrómom lepivých doštičiek.“
Zodpovedná riešiteľka: MUDr. Lucia Stančiaková, PhD.
Doba riešenia: 2019-2022
1/0398/21 „Imunitný systém a vaginálny mikrobióm ako dôležité mediátory v procese cervikálnej karcinogenézy.“
Zodpovedný riešiteľ: doc. MUDr. Erik Kúdela, PhD.
Doba riešenia: 2021-2024
C) GRANTY Ministerstva zdravotníctva SR:
MZ SR 2007/60-MFN-02 „Včasná predikcia vzniku preeklampsie.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2008-2012
D) Iné projekty a granty:
ITMS kód Projektu 26220120016 „Centrum excelentnosti pre perinatologický výskum.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2009-2011
ITMS kód Projektu 26220120036 „Dobudovanie Centra excelentnosti pre perinatologický výskum (CEPV II).“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2010 – 2013
ITMS kód Projektu 26220220113 „Molekulová diagnostika rakoviny krčka maternice.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2010-2015
ITMS kód Projektu 26110230071 „Virtuálna a simulačná výučba ako nová forma
vzdelávania na JLF v Martine.“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Mgr. Juraj Mokrý PhD.
Doba riešenia: 2012-2015
ITMS kód Projektu 26220220187 „Martinské centrum pre biomedicínu (BioMed Martin).“
Zodpovedný riešiteľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
Doba riešenia: 2013-2015
313011T431 „Výskum a vývoj v lekárskych vedách – cesta k personalizovanej liečbe závažných neurologických, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení.“
Prijímateľ: JLF UK, Partner: LF UK v Bratislave
Doba riešenia: 1.1.2016-31.12.2019
Vedecká škola:
Bol školiteľom troch doktorandiek v dennej forme štúdia v odbore gynekológia
a pôrodníctvo s úspešnou obhajobou dizertačnej práce:
1. MUDr. Jana Siváková, 2014, téma: „Diagnostika vrodených vývinových chýb pomocou ultrasonografie“
2. MUDr. Michaela Hrtánková, 2018, téma: „Nové metódy diagnostiky fetálnej hypoxie“
3. MUDr. Terézia Pribulová, 2021, téma: „Význam trojdimenzionálneho power dopplerovho ultrazvuku v puerpériu“.
Členstvá:
- Člen redakčnej rady časopisu Slovenská gynekológia a pôrodníctvo
Členstvo vo vedeckých a odborných organizáciách:
- Člen Slovenskej gynekologicko – pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti
- Člen Výboru Slovenskej gynekologicko – pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (2018-2022)
- Člen Európskej spoločnosti gynekologickej onkológie (ESGO – European Society of Gyneacological Oncology)
- Viacnásobný člen Akademického senátu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity
Komenského v Martine
Ocenenia:
2001 – Cena dekana Jesseniovej LF UK v Martine
2002 – Cena rektora Univerzity Komenského v Bratislave
2022 – Bronzová medaila Slovenskej lekárskej spoločnosti propter merita
Kontakt:
e-mail: kamil.biringeruniba.sk
tel.: +421-43-4203 648
<output>
Kontakt:
Prof. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Gynekologicko – pôrodnícka klinika JLF UK a UNM, Kollárova 2, 036 01 Martin
mail: kamil.biringer@uniba.sk
tel.: +421-43-4203 648
</output>